نمایش نوار ابزار

۱۲۵میلیون مترمکعب ازآب سد کوثر دراختیار بخشهای مختلف قرارگرفت

پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷


اکبر خدری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایران دما افزود: این میزان آب بیش از۵۰ میلیون متر مکعب کمتر از آبی است که سال آبی ۹۶- ۹۵در اختیار این بخش ها قرار گرفت.
وی بیان کرد: ۹۷ میلیون مترمکعب از آب خارج شده از سد کوثر گچساران در بخش آب آشامیدنی بوده که نسبت به مدت مشابه ۲۸ میلیون متر مکعب کاهش داشته است.
خدر ادامه داد: در مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۲۵ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی از سد کوثر خارج شد.
وی اظهار داشت: این میزان آب آشامیدنی مصرفی در اختیار بخش هایی از استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، فارس و کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: امسال ۲۸ میلیون مترمکعب از آب سد کوثر گچساران در اختیار بخش کشاورزی قرار گرفت در حالی که در سال گذشته این میزان ۵۲ میلیون متر مکعب بوده است.
وی ادامه داد: به دلیل پدیده خشکسالی در خرداد سالجاری آب سد کوثر برای کشت تابستانه در اختیار کشاورزان قرار داده نشد.
وی، گنجایش مخزن سد کوثر را ۵۸۰ میلیون متر مکعب ذکر کرد و گفت: این سد سالانه آب آشامیدنی ۲۰ شهرستان و ۲ هزار روستای استان‌های هرمزگان، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر را تأمین می‌کند.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با بیان اینکه نرمال تراز این مخزن بتونی با سطح دریا ۶۲۵ متر است گفت: هم اکنون تراز این سد ۵۹۷٫۵۰ متر که نسبت به مدت مشابه ۱۰ متر کاهش داشته است.
۲۱۰میلی متر بارش در سال آبی ۹۷-۹۶ در ایستگاه هواشناسی سد ملی کوثر گچساران به ثبت رسید در حالی که این میزان در مدت مشابه ۲۷۰ میلی متر بوده است.
استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن یک درصد از خاک کشور نزدیک به ۱۰ درصد از روان آب‌های کشور را در اختیار دارد.
رودخانه‌های فصلی و دائمی کهگیلویه و بویراحمد یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر طول دارد.
۲۰۸۲/۱۶۶۲

انتهای پیام /*لینک منبع

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال