نمایش نوار ابزار

​«غروب پروانه» در لاهیجان نقد می‌شود

چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷


 

 

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۲

 

 

جلسه نقد و بررسی رمان «غروب پروانه» اثر بختیارعلی در خانه داستان بیژن نجدی لاهیجان برگزار خواهد شد.

​«غروب پروانه» در لاهیجان نقد می‌شود

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، رمان «غروب پروانه» اثر بختیار علی از ساعت ۱۷ روز سه‌شنبه (۱۲ تیرماه)‌ با حضور مریوان حلبچه‌ای، مترجم اثر و رضا عابد در خانه داستان بیژن نجدی لاهیجان برگزار خواهد شد.

«غروب پروانه» نام رمانی‌ است در زبان کردی (گویش سورانی) اثر بختیارعلی. بختیارعلی اهل سلیمانیه در کردستان عراق است. «غروب پروانه» دومین رمان این نویسنده است که سال ۱۹۹۸ در استکهلم سوئد به چاپ رسید. نام این رمان به غروب روزی اشاره دارد که دو شخصیت اصلی داستان، یعنی پروانه و دوستش میدیا به‌دست برادران خود در میان جمع بزرگی از مردم مذهبی اعدام می‌شوند. مذهبیان گردآمده در این پندارند که دارند با گناهکاران مبارزه می‌کنند. بعدها، این غروب در بین کردها، نمادی برای زمستان، شکست و جهانی بسته و محاصره ‌شده می‌شود.

شیرکو بیکس،‌ شاعر کرد درباره‌ این کتاب می‌نویسد:‌ «غروب پروانه لبریز است از فضاهای جادویی ناب و زبان شاعرانه بسیار بکر که نقطه عطفی است در ادبیات کُرد. در این رمان،‌ عشقستان نشانگر دنیای رویایی و سرشار از اندیشه والای انسانی خاص است که بختیار علی این را به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده است.»

 

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند در زمان مشخصی شده به خانه داستان بیژن نجدی واقع در سالن آمفی‌تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه کنند.

 

 لینک منبع

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال