نمایش نوار ابزار

پایانی تراژیک برای باغات افسانه ای سراب قنبر

دوشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۵
“باغات زیبا و رویایی سراب قنبر دارند به خط پایان نزدیک می شوند؛ آن هم با آهنگی بسیار تند و پرشتاب. دیرینه ترین مجموعه باغات شهر این روزها همچون جگرِ زلیخا چاک چاک شده اند”

خبرگزاری کردپرس _ کرمانشاه: باغات زیبا و رویایی سراب قنبر دارند به خط پایان نزدیک می شوند؛ آن هم با آهنگی بسیار تند و پرشتاب. دیرینه ترین مجموعه باغات شهر این روزها همچون جگرِ زلیخا چاک چاک شده اند. درختان کهن سال میوه یکی یکی بر زمین می افتند و به جایشان آپارتمان ها و ویلاهای شخصی سر برمی آورند. آری نفس های باغات سراب قنبر بدجور به شماره افتاده اند. به راستی باید در سوگ قامت خشکیده، سوخته و تبرخورده ی صدها درخت کهنسال سراب قنبر آهنگ چمری نواخت و به حال آن ها زار زار گریست. باغاتی که تا همین دهه ۲۰ و ۳۰ شمسی تا نزدیکی های میدان شهرداری دامن سبز خویش را گسترانیده بودند و همچون نگینی قسمت جنوبی شهر کرمانشاه را عاشقانه دربر گرفته بودند.

حال این نگین سبز افسانه ای در فاصله ای کمتر از چند دهه و به شکلی ناباورانه در حال محو شدن می باشد و اکنون کاریکاتوری بیش از این مجموعه باغات میوه باقی نمانده است. تأسف آور اینکه همین چند هکتارِ باقی مانده نیز حال و روز خوشی ندارد و سودجویان به سرعت در حال خشکانیدن درختان و تغییر کاربری آن ها هستند. اتفاقاتی تلخ و شوم که در سایه سکوت و چشم فروبستن مدیران، مسئولان سازمان ها و نهادهای مختلفی همچون شهرداری، شورای شهر، جهاد کشاورزی، مدیریت شهری، رسانه ها و گروه های مردم نهاد به سادگی تمام سالیان درازیست در حال وقوع است.
بی گمان نابودی باغات سراب قنبر برای آن هایی که دل در گرو این کهن شهر ایرانی دارند همچون یک کابوس خواهد بود. از میان رفتن یکی از مهم ترین نمادهای هویت بخش و خاطره انگیز تاریخ اجتماعی کرمانشاه رخداد کوچکی نیست که به سادگی فراموش شود. در این میان کوتاهی های آشکار و پرسش برانگیز شورای شهر و شهرداری کرمانشاه در طول دهه های اخیر در قبال روند تخریب باغات سرسبز و تغییر کاربری آن ها به اماکن مسکونی و تجاری هرگز از یادها پاک نخواهد شد. چشم فروبستن هایی که متأسفانه همچنان ادامه دارد و پایانی را بر آن نمی توان متصور شد.
هنوز در عجبم چه ناسپاسانه کمر همت به تخریب باغات سرسبزی بستیم که سفره سخاوتش را قرن هاست برای مردمان این دیار گشوده است و روزی رسان و مایه رونق کسب و کار صدها خانوار کرمانشاهی بوده است. و غم انگیزانه تر اینکه چه آسان با سکوتی … از کنار این اتفاق تلخ می گذریم. / بهزاد خالوندی

 

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال