نمایش نوار ابزار

وقتی درآمد نفتی کم می‌شود، صادرکننده را تکریم می‌کنند

پنج شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵

به گزارش ایسنا، جهانبخش شکری در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر کرمانشاه، تنها راه گرداندن چرخ‌های اقتصاد کشور را توجه به صادرات غیرنفتی دانست و گفت: نفت و معادن باید برای نسل‌های آینده ما نیز بماند و تا ابد نمی‌توانیم برای درآمد کشور از این منابع استفاده کنیم.

وی با تاکید بر لزوم توسعه صادرات غیرنفتی، اظهار کرد: برای این منظور باید تولید داخل و سرمایه‌گذاری‌هایی که در داخل کشور انجام می‌شود را صادرات محور کنیم و تولید محصولات را به گونه‌ای انجام دهیم که خریدار خارجی داشته باشد.

رئیس انجمن صنایع فولاد کشور ادامه داد: از سوی دیگر برای توسعه صادرات حمایت مسئولین نیز ضروری، اما متاسفانه ادعای حمایت از صادرات در کشور چندان جدی نیست.

به گفته این صادرکننده، هنوز در بدنه کارشناسی دستگاه‌های اجرایی نگاه صادراتی و همراهی و هم دلی با صادرکننده وجود ندارد.

وی با بیان اینکه حمایت از صادرکننده نیازمند مشوق‌های صادراتی است، افزود: مدت‌ها است خبری از مشوق‌های صادراتی برای حمایت از صادرکنندگان نیست.

رئیس خانه صنعت و معدن کرمانشاه، پرداخت نشدن به موقع مطالبات صادرکنندگان را نیز مشکل جدی دیگری عنوان کرد و ادامه داد: وقتی که مالیات بر ارزش افزوده که باید یک ماهه مسترد شود تا دو سال نگه داشته می‌شود، صادرکننده مجبور است وام با بهره کلان بگیرد تا منابع مالی خود را جبران کند.

شکری همچنین خواستار تثبیت در قوانین و مقررات و هم در تعرفه‌ها شد و خاطرنشان کرد: از این طریق صادرکننده می‌تواند برای چند سال آینده خود برنامه‌ریزی کند.

وی در ادامه به بازار مناسب عراق و سوریه که در نزدیکی کشور ما قرار دارند اشاره کرد و گفت: باید برای ۵ تا ۱۰ سال آینده این دو بازار برنامه‌ریزی کنیم و ببینم چه کالایی و به چه میزان باید تولید کنیم.

در ادامه علی اصغر طباطبایی، دیگر صادرکننده برتر کرمانشاه نیز خواستار تفکیک میزان صادرات صنایع پتروشیمی از رقم کل صادرات شد و عنوان کرد: وقتی که این آمار با هم اعلام می‌شود گمراه می‌شویم و نمی‌دانیم سهم دقیق سایر محصولات صادراتی چقدر است. صادرات محصولات پتروشیمی بسیار ساده است و تلاش چندانی نمی‌خواهد و اگر فقط به رقم صادراتی این محصولات تکیه کنیم، برای تولید سایر کالاهای صادرات محور بی انگیزه خواهیم شد.
انتهای پیام

دیدگاه هاارسال