نمایش نوار ابزار

نوجوانان ۱۱۰ کوچه را برای نیمه شعبان آذین بندی می‌کنند

دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷رییس فرهنگسرای اخلاق از آذین بندی ۱۱۰ کوچه به مناسبت نیمه شعبان توسط نوجوانان در قالب «جشنواره ۱۱۰ کوچه منتظر» خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای اخلاق، ملوک سید آبادی دبیر اجرایی جشنواره و رییس فرهنگسرای اخلاق بیان کرد: احیای سنت‌های نیکوی گذشته، حضور نوجوانان در جشن‌های نیمه شعبان، ایجاد فرهنگ بکارگیری الگوهای بومی برای آذین بندی و محیط آرایی به جای استفاده از الگوها و نمادهای خارجی، آموزش و یادگیری ساخت، تولید اقلام و نمادهای تزیینی به جای بکارگیری انواع ساخته شده و موجود در بازار با استفاده از خلاقیت نوجوانان را از جمله اهداف این جشنواره برشمرد.

او در تشریح مراحل اجرایی این جشنواره که توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در مناطق یازده گانه برگزار می‌شود، گفت: در هر یک از مناطق یازده گانه شهر تهران (مناطق ۱۹، ۱۸، ۱۵، ۱۴، ۱۳، ۱۱، ۹، ۸، ۵، ۴ و ۲۰) با همکاری مدیریت‌های فرهنگی و هنری در هر منطقه، ۱۰ کوچه انتخاب و برای آذین بندی هر کوچه نیز بین ۷ تا ۱۰ نفر از نوجوانان پسر ۱۲ تا ۱۵ ساله همان محله مشخص شدند و سرمربی هر منطقه ابتدا آموزش‌های لازم برای تزیین کوچه‌ها اعم از آماده سازی و ساخت الگوهای آذین بندی را فرا گرفته و این آموزش‌ها را به مربیانی که در هر منطقه وظیفه آموزش و نظارت بر آذین بندی را در کوچه‌ها به عهده دارند منتقل کردند.

رییس فرهنگسرای اخلاق ادامه داد: اقلام مورد نیاز اعم از ملزومات و مواد مصرفی آذین بندی ۱۱۰ کوچه به صورت متمرکز تهیه و طی روزهای قبل در اختیار مدیریت‌های فرهنگی هنری مناطق ۱۱ گانه قرار گرفته و تجهیزات لازم برای نصب آذین بندی‌ها که در کوچه‌ها مورد نیاز باشد با مشارکت اهالی هر کوچه تامین می‌شود.

سیدآبادی اضافه کرد: گروه های ۷ تا ۱۰ نفره از نوجوانان آموزش دیده در کارگاه‌های آموزشی در مناطق یازده گانه، طی روزهای دوشنبه و سه شنبه (۱۰ و۱۱ اردیبهشت) ۱۱۰ کوچه را با خلاقیت و ابتکار آذین بندی می‌کنند.

سید آبادی، ارزشیابی کوچه‌های آذین بندی شده را از جمله مراحل اجرایی جشنواره عنوان کرد: که براساس شاخصه‌های هشت گانه از جمله استفاده از عناصر اسلامی و ایرانی در آذین بندی، میزان بکارگیری الگوهای بومی، خلاقیت و نوآوری نوجوانان، استفاده از پیام های اخلاقی در آذین بندی، رعایت الگوی مصرف، توسط گروه‌های ناظر ارزیابی و در هر منطقه کوچه برتر آذین بندی در رقابتی سالم و سازنده انتخاب و طی مراسمی از نوجوانان دست اندرکار آن کوچه‌ها تقدیر می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد: این گونه برنامه‌ها که توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود به تقویت روح همگرایی و همکاری در فعالیت‌های مذهبی در محلات و احیای سنت‌های نیکوی گذشته به ویژه در نوجوانان منجر شود.

دبیرخانه جشنواره ۱۱۰ کوچه منتظر در خیابان پیروزی، خیابان شکوفه، خیابان شهید کاظمی، جنب بوستان گلزار، فرهنگسرای اخلاق واقع است.

انتهای پیام

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال