نمایش نوار ابزار

ميز نفت – ۲۰ میلیارد تومان کارکنان روی هوا

سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

به گزارش میز نفت، تعاونی مسکن قشم که قرار بود با واگذاری اقساطی یک قطعه زمین در منطقه غیرمسکونی جزیره قشم بارقه‌ای از امید و دل‌خوشی را برای آینده خانواده‌های این کارکنان به همراه آورد، این روزها تبدیل به سوهان روح و نارضایتی و سرخوردگی شدید کارکنان شده است.

ماجرا ازاین‌قرار است که هفت الی هشت سال پیش با همت مدیرعامل وقت شرکت نفت فلات قاره ایران و همراهی منطقه آزاد قشم، زمینی در محدوده خارج از شهر قشم به کارکنان این شرکت واگذار و مقرر شد مبلغ آن به‌صورت اقساط ماهیانه ۳۰۰ هزار و ۲۰۰ هزار تومان توسط ۱۲۰۰ عضو تعاونی به منطقه آزاد پرداخت شود. واگذاری این زمین در راستای سیاست‌های وقت سازمان منطقه آزاد قشم و تشویق سرمایه‌گذاری و شهرک‌سازی در جزیره انجام شد.
در همین راستا هیئت‌مدیره‌ای برای تعاونی مسکن قشم تشکیل شد که وظیفه‌ی تعامل و عقد قرارداد و انجام مراحل مختلف خرید زمین و آغاز بخش عمرانی شهرک مسکونی را بر عهده گرفت. پرداخت اقساط به‌صورت مرتب توسط کارکنان ادامه داشت و حتی برنامه‌ریزی برای نحوه ساخت شهرک و واحدهای مسکونی و فضاسازی در حال انجام بود که با روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییر سیاست‌های سازمان منطقه آزاد قشم، بحث بازپس‌گیری زمین مطرح شد، این در حالی بود که پرداخت اقساط به شکل مداوم توسط کارکنان در حال انجام بود. در شرایطی که واگذاری قطعی زمین انجام گرفته بود و کارکنان فلات قاره سال‌ها در حال پرداخت اقساط بودند، ضعف شدید هیئت‌مدیره تعاونی مسکن قشم و عدم توجه به منافع کارکنان منجر به اتخاذ مواضع ضعیف و عدم رایزنی با مقامات منطقه آزاد شده و نهایتاً حکم دادگاه مبنی بر بازگشت زمین به منطقه آزاد صادر شد.

نکته جالب این است که وکیل انتخاب‌شده توسط هیئت‌مدیره تعاونی مسکن قشم حتی در مدت‌زمان اعلام‌شده برای اعتراض به‌حکم اولیه اقدامی نکرد و هیچ‌یک از اعضای هیئت‌مدیره نیز پیگیری نکردند تا حکم اولیه قطعی شود.

رفتار منفعلانه اعضای هیئت‌مدیره تعاونی مسکن قشم در عدم اعتراض به حکم دادگاه و بی‌توجهی به حقوق پرسنلی که سال‌ها تنها دل‌خوشی سازمانی‌شان همین زمین موهومی بود موجب خشم و ناراحتی کارکنان شد.اما بشنوید از اقدامات این هیئت‌مدیره پس از قطع واریز پول‌ها به‌حساب منطقه آزاد قشم.
 
رفتار هیئت‌مدیره تعاونی مسکن به‌قدری ضعیف و مشکوک ‌بود که شائبه‌ی تبانی اعضای هیئت‌مدیره با وکیلان منطقه آزاد قشم در بین کارکنان قوت گرفت. اما نکته مشکوک ماجرا اینجاست که پس از توقف  واریز پول به‌حساب منطقه آزاد  قشم، کماکان مبلغ اقساط از حقوق ۱۲۰۰ عضو تعاونی مسکن کسر می‌شد و تا سه ماه پیش هم ادامه داشت. در حال حاضر هریک از اعضا تاکنون حدود ۱۶ میلیون تومان به‌صورت اقساط پرداخت کرده‌اند که محل نگهداری مبالغ نامشخص بوده و هیچ‌گونه پاسخگویی توسط هیئت‌مدیره مبنی بر سود بانکی پول‌ها ارائه نمی‌شود. حتی شنیده شده که اعضای هیئت‌مدیره تعاونی مسکن قشم که بعضاً از کارکنان بازنشسته فلات قاره هستند بابت طولانی شدن نگهداری پول‌ها در حساب سازمان منطقه آزاد قشم و همچنین مبالغی که به‌حساب منطقه آزاد واریز نشده، رانت‌های ویژه‌ای از منطقه آزاد قشم و بانک عامل دریافت می‌کنند.

حداقل انتظار کارکنان این شرکت و ۱۲۰۰ عضو تعاونی مسکن قشم که در سخت‌ترین شرایط کاری مشغول بکار می‌باشند، تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر وضعیت تعاونی مسکن قشم، رسیدگی به سو مدیریت اعضای تعاونی مسکن و بخصوص رئیس هیئت‌مدیره و استقرار حسابرس به‌منظور تعیین تکلیف پول‌های پرداخت‌شده به همراه سود بانکی آن‌ها و پیگیری مذاکره با منطقه آزاد جهت دریافت زمینی دیگر توسط تیمی حرفه‌ای است.

لینک منبع

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال