نمایش نوار ابزار

منوچهر طاهرزاده، ستاره درخشان موسیقی کرمانشاه

جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵
منوچهر طاهرزاده (متولد ۱۳۳۱ در کرمانشاه- درگذشت ۱۴ آذر ۱۳۸۲)، آهنگساز و خواننده سبک پاپ، نوازنده ویلون و سه تار. وی برای خوانندگانی مانند شاهرخ نیز آهنگسازی کرده‌است.
منوچهر طاهرزاده که سی و پنج سال سابقه خوانندگی در گروههای محلی، سنتی و پاپ را داشت.
مرحوم طاهرزاده خواننده کرمانشاهی به علت بیماری کبدی در آی سی یو ۱۱ صبح بیمارستان طالقانی کرمانشاه در گذشت و پیکرش شانزدهم آذر ماه در آرامستان کرمانشاه به خاک سپرده شد.
خانواده‌ی وی همگی اهل هنر موسیقی بودند، پدر ایشان استاد یدالله طاهرزاده نوازنده چیره دست تار است و همچنین عموها و پسردایی‌هایش همگی در راه موسیقی عرفانی قدم نهادند.
وی هنگامی که کلاس پنجم دبستان بود ویولن می‌نواخت، ‌۱۶ ساله بود که با گروه ارکستر رادیو کرمانشاه همکاری می کرد.
طاهرزاده، نخستین آهنگ خود به نام دریاچه غروب را در سن ۱۶ سالگی اجرا و روانه بازار کرد. وی که از شاگردان استاد شجریان بود و کارهای مشترکی را نیز با استاد شهرام ناظری اجرا نمود، در سالهای پایانی عمرش، کاستهایی تحت عنوان بیدلان، آخرین برگ و آلونک را منتشر کرد.
وی در سال ۶۸ دراولین و دومین جشنواره تولیدات صدا و سیمای مراکز استانها، عنوان بهترین خواننده را به خود اختصاص داد.
همچنین مرحوم طاهرزاده درصدد بود که کار قدمای کرمانشاهی را زنده کند، مانند مرحوم درویش حسن خان خراباتی که کاست بیدلان نمونه بارز آن است، آخرین آلبوم وی آلونک نام داشت.
منوچهر طاهرزاده از چهره های برجسته و باسابقه موسیقی بود، ‌در نواختن ویولن، کمانچه، تار و تنبک مهارت داشت و ویولن رابه صورت تخصصی می نواخت. در آواز شیوه خاص خود را داشت و با ارکسترهای زیادی در کرمانشاه و تهران همکاری داشته. همکاری در ارکسترهای استاد علی ناظری در فرهنگ و هنر، همکاری با ارکستر رادیو کرمانشاه با استاد محمود مرآتی، همکاری با مرکز حفظ و اشاعه موسیقی و ارکستر این مرکز به سرپرستی استاد مسعود زنگنه مجد، همکاری با گروه ابوالقاسم پرندیان در تلویزیون نوپای آن زمان. مرحوم طاهرزاده با همکاری پرندیان و فرهاد سهرابی برنامه(نسیم آسا)را در مرکز کرمانشاه تهیه کرده، وی همکاری مداوم با صدا و سیما و اداره ارشاداسلامی مرکز کرمانشاه داشته و در تهران همکاری با ارکسترهایی با ناصر چشم آذر، داوود اردلان و… را در کارنامه خود دارد.
از ماندگار ترین ترانه های پاییزی ترانه ای به همین نام سروده منوچهر طاهر زاده که اولین بار هم خود مرحوم طاهر زاده آن را اجرا کرد ولی این سروده زیبای آقای طاهر زاده را شاهرخ نیز اجرا نموده است.
منبع بلوط
مطالب مشابه
دیدگاه ها
ارسال