نمایش نوار ابزار

مردمان کُرد، زیرک ترین مخاطبان شعرند / یادداشتی از جلیل آهنگرنژاد

یکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵

به بهانه سالروز تولد استاد پرتو کرماشانی

می گوید:«حالا ما یه چیزی از سرِ تفنن گفتیم و گذشت.» این جمله ی «از سرِ فروتنی» و یا «انکاری» را هم مستقیم و هم غیر مستقیم بارها از کسی شنیده ایم که چه بخواهد و چه نخواهد، نامش با «شعر کُردی کرماشانی» گره خوردگی ویژه ای دارد. کمتر کسی است که حداقل از سه دهه پیش به این سو، غزل های کُردی استاد علی اشرف نوبتی(پرتو کرماشانی) را نشنیده و لحظاتی در شط عاطفی کلامش دلی به آب عشق نزده باشد.
زندگی مردمان کُرد با هنر -به ویژه شعر و موسیقی- پیوندی تاریخی و ناگسستنی دارد. شعر سره را از ناسره تشخیص می دهند و بر این اساس می توان گفت که مردمان کُرد، زیرک ترین مخاطبان شعرند. شعر خوب را می شناسند و با آن الفتی دیرینه دارند. آثار برگزیده را به حافظه می سپارند و در خلوت و جلوت تکرار می کنند. چرا که بر این تصورند که این چینش کلمات، راوی عواطف، عشقها رنجها،ناکامی ها، شادکامی ها و آرمانهای آنان است.
شاعرانی که با مردم پیوندی هوشمندانه دارند، در خلق آثار ادبی موفق ترند. کلید موفقیت آنان را در همین جا باید جُستجو کرد. پرتواز معدود شاعرانی است که توانسته است به خوبی از پس این «ارتباطِ موفق» برآید. به عنوان مثال «آوارگی، بیچارگی، و بی خانمانی» از واژه هایی هستند که سفیدی های متن آنها برای مردمان ما به بلندای رمانهای بلندِ نانوشته است. از همین کلمات دم دستی ساده که آشنایان صبح و شام مردمان اطراف اوست، آغاز می کند و شاهکاری را با ردیف «ارمنی» به دفتر ادبیات این دیار تاریخی می افزاید.
وقتی اثری راویِ رنج ها و عاشقانگی های مردم شد، آنان با این اثر خو می گیرند و شعر شاعر، زبان حال آنان می شود و اینجاست که شاعر اولین پله های جاودانگی را در میان لایه های اجتماعش می توان ببیند. ظریفی می گفت: تنها یک بیت، شهید بلخی را از آن سوی تاریخ هزار ساله ی فارسی دری به دنیای امروز کشانده است «اگر غم را چو آتش دود بودی / جهان تاریک بودی جاودانه».
کیست نداند که شعر پرتو نیز از این جنس است؟ شعری که به زلالی آب الوند و برفابه های پراو و بیستون و جاودانگی صخره های ستبرشان با روح و جان مردمان این سامان خویشاوندی دیرینی دارد. از هر طیفی از اجتماع که بخواهی «ارمنی» اش را می شناسند و بی هیچ قید و بندی با تو در تکرار آن شریک می شوند. این، یعنی توان شاعر در همسویی با جامعه ی خود. این یعنی تداوم نام شاعری که می تواند زمان را نیز به تسخیر خود درآورد و در ادوار پسین نیز زبانِ حالِ مردمانی باشد که عشق را به زبان کُردی ترجمه می کنند.
در زمان حیات این شاعر ارزنده در کرمانشاه توجه به شعر کُردی، دغدغه برخی از اهالی ادب این سامان بود و همزمان با جوانیِ وی، شاعرانی به طبع آزمایی پرداختند و هر کدام با اثر انگشت خاص خود، گامهایی کوچک یا بزرگ برداشتند. اما بیشتر آنان تنها برگی از تذکره ی شعر کرمانشاه را پر کردند و رفتند. در این میان یکی دو تن ماندگار شدند که استاد پرتو بی شک سرآمد آنان است. تعداد غزلهای کُردی وی معدود است. اما با همین غزلهای محدود توانسته مخاطبان بسیاری را صید نماید. استاد پرتو زمان بسیاری را صرف غزل فارسی کرد. اگر بخشی از آن «وقت» را به غزل کُردی می پرداخت، بی شک در این جغرافیای زبانی می توانست شاهکارهای متفاوتی را جاودانه نماید.اما افسوس که زمان به عقب برنمی گردد.
نسل پرتو، نسل شکوهمند ادبیات دیروز کرمانشاه است. نسل جزایر معدود و آبادِ شعر کُردی در این جغرافیا نیز هست. نسل آرمان ها و آرمان گرایی هاست؛ واقعیت زمانه ی دیروز بر محور «آرمان گرایی» استوار شده بود. نگاه به شعر کُردی، مثل امروز نگاهی جریان مدارانه نبود. اگر شاعران را بتوانیم به ستاره تشبیه کنیم، آسمان شعر در آن روزگار، جلوه گاه تک ستاره ها بود و پرتو ستاره ای که در آسمان شعر کُردی دیار ما افول نخواهد کرد.
?همچنان بماناد پیروز و سرفراز

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال