نمایش نوار ابزار

طرح تحول سلامت با چالش‌های جدی روبروست

پنج شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر حسین کریم امروز (۱۳ آبان) در همایش تجهیزات پزشکی دانشگاه های قطب کشور که به مدت دو روز (۱۲ و ۱۳ آبان) در کرمانشاه در حال برگزاری است، به شروع طرح تحول سلامت از سه سال پیش اشاره کرد و افزود: این طرح انقلابی در سلامت به وجود آورد و می‌رفت که بسیاری از مشکلات را حل کند و همه چیز خوب پیش می‌رفت، اما متاسفانه اکنون داریم به وضعیت پر چالشی می‌رسیم و در حال حاضر با گرفتاری‌های زیادی روبرو هستیم که هر روز کار را برای ما سخت تر می‌کند.

وی، سه سال اجرای طرح تحول سلامت را سه سال بسیار پر تلاش و پر چالش و پر تغییر عنوان کرد و افزود: یکی از تحولات این طرح در بحث تجهیزات پزشکی بود که امروزه تغییرات در این حوزه بعد از سه سال به طور کامل محسوس است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به کاهش هزینه های درمان مردم در راستای اجرای طرح تحول سلامت گفت: این امر موجب شد تا با هجوم مردم به مراکز درمانی و بیمارستان های دولتی مواجه شویم و همین امر موجب تناسب نداشتن مراجعین با امکانات و تجهیزات بیمارستان‌ها شد که در همین راستا بلافاصله تامین و ساماندهی تجهیزات پزشکی در دستور کار قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در کنار این امر با توجه به کاهش هزینه‌های درمان در طرح باید هزینه خرید تجهیزات پزشکی نیز کاهش داده می‌شد و بنابراین خرید تجهیزات نیز به داخل بیمارستانها منتقل شد تا مردم بتوانند این تجهیزات را با قیمت پایین در بیمارستان ها خریداری کنند.

کریم به وضعیت پرچالش کنونی طرح تحول سلامت اشاره کرد و افزود: متاسفانه تمامی همراهان طرح تحول سلامت کم کم پا پس کشیده و وزارت بهداشت را در زمینه پیشبرد این طرح تنها گذاشتند و وزارت بهداشت در حال حاضر به تنهایی تلاش می‌کند تا شیرینی طرح تحول سلامت را در کام مردم نگه دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ابراز امیدواری کرد، با تدابیر اندیشیده شده توسط مسئولین کشور، وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی بتوانند این پیچ سنگین را به سلامت پشت سر گذاشته و کارهای باقی مانده را انجام دهند.

کریم در ادامه با اشاره به ارتقای کیفیت تجهیزات پزشکی تولید داخل گفت:  این ارتقای کیفیت خوب بوده، اما همچنان باید با شتاب بیشتری ادامه پیدا کند تا روزی بتوانیم با برندهای معروف جهان رقابت کنیم.

وی به مقاومت پزشکان در زمینه استفاده از تولیدات داخل اشاره کرد و افزود: قطعا این مقاومت را نمی توان با زور شکست.

وی تصریح کرد: تنها راهکار در این زمینه، تضمین و ارتقای کیفیت کالاست و قطعا از این طریق رونق استفاده از تولیدات داخل را توسط پزشکان شاهد خواهیم بود و می توانیم به استفاده از کالای ایرانی افتخار کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به چالش های حوزه تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود : مهم ترین چالش در این حوزه کمبود نیروی کارشناس فنی در مراکز است. ما در مراکزمان نیروی کافی که بتواند از تجهیزات مورد استفاده مراقبت کند را نداریم و این یک ضرورت است که نباید از آن غافل شد. نیازی هم به تامین اعتبار برای این کار نیست و می توان از طریق برون سپاری این اقدامات به شرکت های خصوصی، این کار را انجام داد.

وی با بیان اینکه دلسوزی که باید در بحث مراقبت از تجهیزات مورد استفاده باشد به طور معمول در سیستم های دولتی وجود ندارد، گفت: این امر موجب شده تا عمر تجهیزات نسبت به حد استاندارد آن کاهش یابد و باید برای نگهداشت تجهیزات پزشکی فکر جدی شود. ما اینقدر پول نداریم که بخواهیم هر روز تجهیزات پزشکی بخریم، بنابراین باید به فکر نگهداشت تجهیزات خود باشیم.

کریم، توزیع عادلانه امکانات در کشور را خواستار شد و اظهار کرد: در این بین باید به کرمانشاه توجه ویژه‌ای شود، زیرا این استان علاوه بر بیماران خود، بیماران استان های همجوار را نیز پوشش می‌دهد. همچنین وجود بیش از ۳۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق یک ویژگی مهم برای استان محسوب می شود. با در نظر گرفتن این شرایط راه اندازی کارخانجات و واحدهای تولیدی تجهیزات پزشکی می تواند در این استان بسیار مقرون به صرفه باشد.

وی به ظرفیت شرکت های دانش بنیان در این زمینه اشاره کرد و افزود: باید برای افزایش تولید و نیز ارتقای کیفیت تجهیزات پزشکی به سمت استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان پیش رفته و مراکز رشد و فناوری خود را تقویت کنیم.

کریم، برگزاری همایش های اینچنینی را فرصتی برای بازنگری چالش ها و فرصت های موجود در حوزه تجهیزات پزشکی عنوان کرد و گفت: برگزاری این همایش در کرمانشاه نشان دهنده توانمندی استان برای انجام کارهای بزرگ است.

کریم به تحولات و توسعه کرمانشاه در همه زمینه ها اشاره کرد و افزود: کرمانشاه هم در داخل و خارج کشور روز به روز بیشتر معرفی شده و توانمندیهای خود را نشان می دهد.
انتهای پیام

دیدگاه هاارسال