نمایش نوار ابزار

صنعت ‌گردشگری‌ باید به‌صورت جدی‌تر مورد توجه مسئولین کرمانشاه قرار ‌گیرد

جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵

‌به گزارش ایسنا‌، علی اصغر نصرالله پور اظهار کرد:  نقش توسعه صنعت گردشگری در ترسیم امنیت ملی یک کشور آنچنان پررنگ است که بیشتر کشورهای توسعه یافته با در اختیار داشتن منابع کلان اقتصادی و درآمدهای متعدد ترجیح می‌دهند بیشتر بر صنعت گردشگری متمرکز شوند.

وی افزود: تجربه ومطالعات نشان می‌دهد توسعه ‌این صنعت نقش بسيار موثری در کاهش بیکاری و بهبود توزیع و افزایش درآمدهای مردم و دولت دارد. در اين ميان از آنجا که بیکاری در استان کرمانشاه به عنوان اولین و اصلی‌ترین معضل شناخته شده، لازم است صنعت گردشگری روز به روز به صورت جدی‌تری مورد توجه مدیران استانی قرار گیرد و با در پيش گرفتن سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های معقول و منطقی بتوان زمينه رشد این صنعت پول‌ساز را در استان فراهم كرد.

نصرالله پور گفت: سرعت ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری بسیار سریعتر از سایر بخش‌هاست و دستيابی به يک روند رو به رشد در اين عرصه جز با عزم جمعی مدیران استان و همدلی و تلاش جمعی گروه‌های مختلف فارغ از تمام جبهه‌گیری‌های مرسوم میسر نمی‌شود. البته مدیران گذشته و مسئولان امروز همگی به لزوم سرمایه‌گذاری در این بخش ایمان دارند و در سخنان خود همیشه حمایت‌های خود را اعلام کرده‌اند.

این فعال حوزه گردشگری اظهار کرد: خوشبختانه کرمانشاه دارای جاذبه‌های فراوانی در زمينه جذب توریست است. این منطقه به دلیل وجود آثار باستانی کهن همواره کانون توجه جهانگردان، شرق‌شناسان و باستان‌شناسان بوده است. وجود چشمه‌ساران فراوان کرمانشاه را به «سرزمین سراب‌ها» نامور کرده است. سراب‌های زيبایی مانند سراب "نیلوفر"، سراب "یاوری"، سراب "خضر زنده"، سراب "خضرالیاس"، سراب "سنقر"، سراب "صحنه"، سراب "قنبر"، سراب "گرم" تنها بخشی از سراب‌های استان هستند که هر كدام زيبایی‌های خاص خود را دارند و از قدیم الايام از تفریحگاه‌های زیبای استان به شمار می‌آمده‌اند. همچنين کوهها و تالابهای زیبا این استان را به یکی از قطب‌های مهم طبیعت گردی ایران تبدیل کرده است.  وجود تنوع غذایی و صنایع دستی بی‌نظیر و مهم‌تر از همه مردم خونگرم، مهربان و صمیمی از دیگر توانمندی‌های این استان بشمار می‌آید که اين ويژگی‌ها و پتانسيل‌ها می‌توانند عاملی برای جذب بيشتر گردشگران باشند.

وی ادامه داد: با وجود این همه قابلیت و جاذبه‌های گردشگری متاسفانه این صنعت در کرمانشاه از توسعه‌ای که شایسته آن می‌باشد برخوردار نبوده است که از جمله دلایل کم رونق بودن صنعت گردشگری در کرمانشاه می‌توان به نبود مدیریت یکپارچه در جهت جذب سرمایه گذار اشاره كرد. همچنين فراهم نبودن بستری مناسب در زمينه جذب سرمایه گذاری در حوزه‌هایی مانند ساخت هتل و سایر صنایع جانبی این حوزه می‌تواند از مهم‌ترین عوامل رکود این صنعت در استان باشد.

وی افزود: البته عوامل دیگری نیز وجود دارد و يكی از دلايل مهم پديدآمدن اين وضعيت به ضعف مدیریت کلان در شهر کرمانشاه برمی‌گردد. متاسفانه نگاه مدیریتی و سیستم دولتی موجود پاسخگوی نیازهای این صنعت نیست. توسعه گردشگری در استان نیازمند استراتژی و برنامه ریزی است و اين كار بايد از سوی مديران به شكل جدی دنبال شود. علاوه بر اين تبلیغات و اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته در زمینه معرفی جاذبه‌های گردشگری استان نيز ضعيف است. نكته دیگر به فقدان نیروی انسانی کار آزموده برمی‌گردد، چه در بخش دولتی و چه در بخش‌های خصوصی. موضوع بعدی عدم وجود استانداردهای جهانی در حوزه خدمات گردشگری است و نكته آخر به عدم ارايه آموزش‌های لازم در جهت تغییر نگرش‌های مردم منطقه نسبت به اين صنعت مربوط می‌شود.

نصرالله پور در خصوص علت عدم تمایل بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف گردشگری کرمانشاه نیز گفت: مهمترین عامل فرار سرمایه از این بخش را می‌توان ناهماهنگی ميان سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و همچنين فقدان انسجام و هماهنگی ميان افراد متخصص و خبره و مدیران مرتبط استان جهت هدایت و حمایت از سرمایه گذاران اين حوزه عنوان كرد. علاوه بر اين نبود برنامه‌ریزی مدون و یکپارچه در جهت ارايه بسته‌های سرمایه گذاری و محدودیت‌های گردشگری در اين حوزه از ديگر دلایل فرار سرمایه‌هاست. 

این مدرس دانشگاه به قابلیت های بالای شهر کرمانشاه در حوزه گردشگری نیز اشاره کرد و گفت: شهر كرمانشاه از قابليت‌ها و پتانسيل‌های گردشگری بسياری برخوردار است كه از آن‌ها به عنوان مسیرهای طلايی گردشگری در شهر کرمانشاه ياد می‌كنم. یکی از جاذبه‌های تاریخی و کهن بازمانده از دوران ساسانی کرمانشاه مربوط به اثر زیبا و باشکوه "تاق‌بستان" است. واقع شدن این اثر کهن در دل کوه و در کنار چشمه خروشان و درختان کهن و زیبا، نظر هر مسافر و توریستی را جلب می‌کند. تاق‌بستان یکی از مناطق مهم تاريخی ایران است که از دیرباز شهرت جهانی داشته و با ایجاد تاسیسات گردشگری در اطراف آن(با حفظ حریم تاریخی) این اثر می‌تواند منشا تحول صنعت گردشگری در شهر کرمانشاه شود.

وی افزود: سراب قنبر هم یکی ديگر از مهم‌ترين جاذبه‌های گردشگری شهر كرمانشاه است. محله سراب قنبر در جنوب شهر کرمانشاه و در دامنه کوه سفید واقع شده و جاذبه‌های طبیعی, پوشش گیاهی، باغ‌های فرح بخش و هوای مطبوع و دل‌انگیز از جمله ویژگی‌های بارز این منطقه نمونه گردشگری است كه از گذشته‌های دور به عنوان تفریح‌گاه و تفرجگاهی برای مردم کرمانشاه محسوب می‌شده و همیشه مورد توجه شعرا و ادبا و هنرمندان کرمانشاهی بوده است. همچنين مجموعه باغات سراب قنبر جزیی از تاریخ و هویت مردم کرمانشاه به حساب می‌آید و این منطقه پتانسیل بالایی جهت جذب گردشگر و سرمایه‌گذاران دارد و امید داریم روزی این منطقه به يک پارک باغ بزرگ و زیبای توریستی تبدیل شود.

نصرالله پور ادامه داد: مورد ديگر بافت کهن و قدیمی شهر کرمانشاه است. کرمانشاه شهر کهنی است و بخش مرکزی آن را بافت قدیمی تشکیل می‌دهد که در این مناطق اماكن تاريخی متعدد و زيبایی در قالب مساجد، تکیه‌ها، خانه‌ها و بازارهای قدیمی با معماری و آجر کاری منحصر به فرد دیده می‌شود. در اين ميان بازار قدیمی کرمانشاه با پیشینه ۱۵۰ساله یکی بازارهای زیبای ایران است. اين بازار روزگاری یکی از مراکز مهم صادراتی ایران بشمار می‌رفت که متشکل از بازار زرگرها، آهنگرها، کلوچه پزها، ‌مسگریها، سنگ تراشان، علاف‌ها، تفنگ سازان و …. می‌شد. در این بازار بزرگ كسبه‌های متعدد وجود دارند که همگی از جاذبه‌های گردشگری در شهر کرمانشاه محسوب می‌شود. در کنار این فضاها، ایجاد مکانهای اقامتی می‌تواند در جذب گردشگران مهم و اثرگذار باشد.

وی اظهار کرد: بخش ديگري از اين جاذبه‌هاي گردشگری به زمین‌های کشمیر که در مسیر ورودی شرقی کرمانشاه (تهران-کرمانشاه) واقع شده، مربوط می‌شود و بخشی از زمین‌های روبروی «ده پهن» نیز شامل می‌شود. به چند دلیل این منطقه از مزيت‌ها و پتانسيل‌های گردشگری ممتازی برخوردار است. يكی اينكه ورودی اصلی شهر کرمانشاه و محل اصلی عبور مسافران برای دیدن آثار باستانی «تاق‌بستان» محسوب می‌شود.  علاوه بر اين قرار گرفتن در کنار فرودگاه، ترمینال اصلی شهر و داشتن منظر طبیعی زیبای کوه تاق بستان از ديگر محاسن و ويژگی‌های اين ناحيه است

وی گفت: در مجموع چنانچه این صنعت مورد توجه جدی تر مسئولین استان قرار بگیرد و شرایط برای ورود سرمایه گذاران به این حوزه سهل تر شود، هم رونق اقتصادی استان را بدنبال خواهد داشت و هم در کاهش نرخ بیکاری موثر است.


انتهاي پیام

دیدگاه هاارسال