نمایش نوار ابزار

شادترین کشورهای جهان در ۲۰۱۶

پنج شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴


پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۱

دانمارکي‌ها شادترين، ايران در رده ۱۰۵ جهان

شادترین کشورهای جهان در ۲۰۱۶

کد مطلب : ۱۰۳۶۴۰

گروه جامعه: فهرست شادترین کشور های جهان در سال ۲۰۱۶ روزگذشته اعلام شد، در فهرست امسال دانمارک برای سومین بار اول شد، ایران هم امسال صد و پنجم شد.

شادی یک حالت ذهنی یا احساسی خوب بودن توسط احساسات مثبت یا لذت بخش تعریف می شود، که البته انواع روش های فلسفی، دینی، روان شناسی و … سعی در تعریف شادی و علت های آن کرده اند. از آوریل ۲۰۱۲ گزارشی به نام «گزارش جهانی شادی» توسط سازمان ملل منتشر شد که وضعیت شادی مردم هر کشور را در هر سال اندازه گیری می کند. این گزارش برای سال ۲۰۱۶ دیروز منتشر شد. اما معیار های این گزارش چیست؟ چه کشور های در اول و آخر این فهرست ۱۵۷ کشوری جای گرفته‌اند؟

در این گزارش با معیارهای زیستی، مذهبی، دینی و فلسفی تلاش کرده اند که تعریف های متناسبی از شادی ارائه دهند و علت آن را پیدا کنند. اما بدون شک میزان شادی یک جامعه را هم عوامل مختلفی تشکیل می دهند از عوامل اقتصادی تا میزان آزادی برای انتخاب بوده است.

معیار ها
این گزارش با پرسیدن سوال هایی از ۳۰۰۰ نفر در هر کشور انجام شده است، این سوال ها شامل اینکه زندگی خود را روی یک نردبان ارزیابی کنند، بهترین و بدترین نوع زندگی را توصیف کنند، بود. طبق این تحقیق شادی ۷ عنصر مختلف دارد: افرادی که در شادترین کشور ها زندگی می کنند امید به زندگی طولانی تری دارند، از آنها حمایت اجتماعی بیشتری می شود، آزادی بیشتری برای انتخاب در زندگی خود دارند، شناخت پایین تری از فساد دارند، سخاوتمندتر هستند و به ازا هر نفر تولید ناخالصی ملی بیشتری دارند.

البته به گفته محققان این گزارش آنها بیش از هر ارزیابی دیگری از قضاوت شخصی انسان ها در گزارش خود استفاده کرده اند. در سال های قبل برای بدست آوردن میزان شادی در این گزارش از درآمد، فقر، آموزش، سلامت و دولت خوب اندازه گیری می شد اما چیزی که امسال به معیارهای شادی اضافه شده است میزان نابرابری در شادی است. در این گزارش نویسندگان فهمیده اند که مردمی که جوامعی زندگی می کنند که میزان نابرابری شادی در آن کم است، شادتر هستند.
گفتنی است محققان این تحقیق کشف کرده اند که در دو سوم کشورهای این تحقیق رابطه منفی بین بچه داشتن و میزان شادی وجود دارد. حتی این ارتباط در مادرها قوی تر است.

خوشحال ترین ها
امسال مردم دانمارک باید بیش از هر سالی شاد باشند، امسال دانمارک شادترین کشور دنیا شد. سوئیس که سال ۲۰۱۵ بهترین کشور دنیا بود امسال دوم شد. در طول این ۴ سال که شادترین کشورهای دنیا اعلام شدند، دانمارک سه بار شادترین کشور دنیا شده است.

رتبه

نام کشور

۱

دانمارک

۲

سوئیس

۳

ایسلند

۴

نروژ

۵

فنلاند

۶

کانادا

۷

هلند

۸

نیوزلند

۹

استرالیا

۱۰

سوئد

بدترین‌ها
فهرست کشورهای آخر هم میان در این گزارش این‌گونه بود (سوريه يكي مانده به رده آخر):

رتبه

نام کشور

۱۵۷

بوروندی

۱۵۶

سوریه

۱۵۵

توگو

۱۵۴

افغانستان

۱۵۳

بنین

۱۵۲

رواندا

۱۵۱

گینه

۱۵۰

لیبریا

۱۴۹

تانزانیا

۱۴۸

ماداگاسکار

ایران

ایران که در سال های اخیر در این فهرست پیشرفت کرده است، امسال با ۵ رتبه پیشرفت نسبت به سال ۲۰۱۵ صد و پنجم شد. وضعیت ایران در فهرست امسال این‌گونه بود؛

رتبه

نام کشور

۱۰۱

مغولستان

۱۰۲

لائوس

۱۰۳

نیجریا

۱۰۴

هندوراس

۱۰۵

ایران

۱۰۶

زامبیا

۱۰۷

نپال

۱۰۸

فلسطین

۱۰۹

آلبانی

۱۱۰

بنگلادش
 

 

ali

Russian Federation

۱۳۹۴-۱۲-۲۷ ۱۱:۲۸:۰۷

شاخص خوشبختی ما تقریبا با فلسطین اشغالی برابره!! فکر کنم اونجا بیکاریشون هم از ما کمتر باشه. ما بیشتر به دنبال خوشبختی سایر کشور ها هستیم تا کشور خودمون (۳۳۳۸۱۴)

 

مریم

Romania

۱۳۹۴-۱۲-۲۷ ۱۱:۴۵:۴۹

یعنی ما اندازه ی نیجریه ای ها غمگینیم؟؟!
ای فلک!! (۳۳۳۸۱۵)

 

محمد

Iran, Islamic Republic of

۱۳۹۴-۱۲-۲۷ ۱۳:۳۴:۴۰

باید تاسف خورد به حال مسئولینی رو که شادی ونشاط مردم رو مغایر با دین و اسلام میپندارند که اینطوری کشور ایران با این همه قدمت تاریخی و مردمانی که به مهمان نوازی معروف هستند باید در پایین ترین رده های این لیست در بین بعضی از کشورهای جنگ زده قرار بگیرد. فردا کیهان هم مینویسد این گزارش دارای اغراض سیاسی است زیرا برای همگان اثبات شده است که ایران شادترین کشور دنیا است زیرا غم و اندوه استرس و اظطراب بیکاری و فساد و تورم و فقر همگی در دولت پاکدستان از بین رفته است. (۳۳۳۸۲۰)

 

ایرانی لطفا بچاپ

Iran, Islamic Republic of

۱۳۹۴-۱۲-۲۷ ۱۵:۴۰:۲۷

خخخخ مردم خیلی خیلی مظلوم فلسطین در جوار ایران ؟!!!!!!!!! تحلیل با خود دوستان (۳۳۳۸۲۷)

 

علی

Iran, Islamic Republic of

۱۳۹۴-۱۲-۲۷ ۲۰:۵۴:۳۶

کشور عربستان از نظر شاد بودن رتبه ۳۴ رو در دنیا داره بعد ایران ۱۰۵ !!! واقعا جای تامل عمیق دارد که چرا باید اینطور باشد……چه می خواستیم چه شد (۳۳۳۸۳۳)

 

نیمل

Iran, Islamic Republic of

۱۳۹۴-۱۲-۲۸ ۰۰:۴۷:۲۶

من خیلی خوشحالم پارازیتمون یه دیقه هم قطع نمی شه دست دولت درد نکنه بابا یه کمم استراحت کنید ما راضی نیستیم که وقتی مردم خوابن هم شما پارازیت بفرستید خدمتگذاری تا کجا آخه (۳۳۳۸۳۷)

 

 

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال