نمایش نوار ابزار

خبر ایرانی – تنش دلار در مجلس؛ نمایندگان سخنرانی سیف را برهم زدند/ اعتراض نمایندگان به اظهارات رئیس بانک مرکزی درباره تلاطم بازار ارز

دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷

رد پای خارجی‌ها در التهاب بازار ارز

سیف با بیان اینکه براساس بررسی‌ها تعادل لازم در منابع و مصارف ارزی کشور وجود دارد و در این فضا نباید نرخ نوسان داشته باشد گفت: جای پای دخالت خارجی‌ها در بازر ارز وجود دارد و کشورهای اطراف در پی التهاب‌آفرینی در بازار هستند؛ بنابراین در کشور باید تنها یک صدا باشد که آرامش و ثبات از آن ناشی شود.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: نرخ ۴۲۰۰ تومان منطقی است و با شاخص‌های اقتصادی همخوانی دارد و این نرخ قرار نیست ثابت بماند و با تغییر شاخص‌های اقتصادی تغییر می‌کند. وی تصریح کرد: نیازهای وارداتی را طبقه‌بندی می کنیم و با توجه به وضعیت ارزی کشور براساس اولویت ارز پرداخت می‌کنیم، سایر اقلام نیز در صورتی که منابع ارزی اجازه دهد تامین می‌کنیم که این مدل امکان می دهد توزیع ارز ضابطه‌مند شود.

نرخ مبادله‌ای ارز حذف شد

سیف خاطرنشان کرد: نرخ مبادله‌ای دیگر وجود ندارد و نرخ مبادله‌ای و سامانه سنا هر دو ۴۲۰۰ تومان خواهد بود که با این نرخ همه نیازهای منطقی کشور تامین می‌شود. وی در مورد ساماندهی صرافی‌ها نیز گفت: تعداد صرافی‌های مجاز ممکن است کاسته شود و در مورد صرافی‌های غیرمجاز نیز با نیروی انتظامی هماهنگی کرده‌ایم تا جمع‌آوری شوند.

یورو جایگزین دلار می‌شود

رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: یورو جایگزین دلار می شود و به عنوان ارز گزارشگری خواهد بود و هم اکنون اقدامات لازم در این خصوص در حال انجام است. این مدل به ما ابزار لازم را می دهد که به موقع ر مقابل التهاب آفرینی‌ها مقاومت کنیم.

استفاده از ظرفیت صرافی‌ها

وی افزود: همچنان بعد از گشایش روابط بانکی ایران با دنیا هنوز ارتباط بانکی کاملی وجود ندارد و به همین دلیل از ظرفیت صرافی ها استفاده می کنیم. به همین منظور درباره نیاز بازار ارز برای مواردی که سیستم بانکی نمی تواند به راحتی انجام پرداخت ارز را انجام دهد از صرافی ها برای مدیریت و تامین منابع ارزی بازار به بهترین شکل ممکن استفاده می کنیم.

نرخ سکه کاذب است

سیف درباره افزایش قیمت ارز اظهارداشت: قیمت سکه نیز طی روزهای اخیر به دلیل افزایش قیمت دلار با افزایش قیمت غیر طبیعی مواجه بود. نرخ سکه متشکل از قیمت انس بین المللی و نرخ ارز است.

وی افزود: گاهی اوقات در این بازار حبابی وجود دارد که با مدیریت از بین می رود و از بهمن ماه که حراج سکه آغاز شد، حبابی در بازار وجود نداشت اما در روزهای اخیر با نرخ های کاذبی در این بازار مواجه بودیم.

رییس کل بانک مرکزی افزود: اما اکنون با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی به طور حتم بازار سکه نیز واکنش نشان خواهد داد. سیف در پاسخ به اینکه چرا تاکنون اقدامات لازم صورت نگرفته بود، گفت: با توجه به موافقت مقام معظم رهبری، جایگزینی یورو در مبادلات بین المللی در دستور کار قرار گرفته و اقدامات لازم برای تغییر دلار به یورو در معاملات بین المللی در حال انجام است.

فیلم/ تنش در مجلس هنگام سخنرانی رئیس کل بانک مرکزی

سخنرانی ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی در مجلس شورای اسلامی با حاشیه همراه شد.

منبع خبر

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال