نمایش نوار ابزار

حذف موسسات بزرگ غیر مجاز با ورود چند بانک

یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶


دور پایانی ساماندهی غیرمجازها

حذف موسسات بزرگ غیر مجاز با ورود چند بانک

دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۷

کد مطلب: ۵۳۸۰۵

 

 

 

اخبار بانک: به دنبال وعده اخیر رئیس کل بانک مرکزی برای ساماندهی کلیه موسسات مالی طی دو تا سه ماه آینده، به زودی با مشارکت چند بانک فعالیت موسسات بزرگ در بازار غیرمتشکل پولی پایان خواهد یافت.

به گزارش اخبار بانک به نقل از ایسنا، ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز که بیش از دو دهه است که از شکل‌گیری و فعالیت قدرتمند آنها در بازار غیرمتشکل پولی می‌گذرد، از سال‌های اخیر با تصویب قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی و همچنین اختیاراتی که برنامه ششم توسعه به بانک مرکزی تفویض کرد با شرایط متفاوتی پیش می‌رود.

این در حالی است که در دو تا سه سال اخیر تعدادی از موسسات بزرگ اعتباری از جمله ثامن‌الحجج، میزان، مجموعه هشت تعاونی از جمله فرشتگان که تحت فعالیت موسسه کاسپین قرار گرفت، ساماندهی شده و فعالیت مستقل و خارج از چارچوب آنها در بازار پول پایان یافت. با این حال این ساماندهی هم چندان بی‌حاشیه نبود و با توجه به پیشینه‌ای که در آنها وجود داشت، باعث ایجاد مسایلی شد به طوری که حتی بعد از شکل‌گیری موسسه اعتباری کاسپین و قرار گرفتن هشت تعاونی غیرمجاز در مجموعه آن اکنون تعیین تکلیف این موسسه و سپرده گذاران تعاونی‌های آن از چالش‌های بانک مرکزی محسوب می‌شود.

از سویی دیگر همچنان برخی موسسات اعتباری بزرگ با تعداد قابل توجهی سپرده‌گذار در حال فعالیت بودند که در ماه‌های اخیر ساختار آنها فرو پاشیده و در حال حاضر  ساماندهی آنها نیز به یکی از مشکلات حوزه بانکی تبدیل شده و این روزها تجمعات سپرده‌گذاران موسساتی مانند کاسپین، آرمان و حتی ثامن جو و فضای سختی را برای شبکه بانکی ایجاد کرده است.

اما به دنبال این جریان و با ورود دستگاه‌های قضایی و همچنین مجلس اخیرا سیف- رئیس کل بانک مرکزی- اعلام کرد که سعی می‌کنند حداکثر تا سه ماه آینده کلیه مشکلات مالی را برطرف کنند.

در حالی حل و فصل مشکلات و معضلات موسسات مالی به شکل جدی‌تری در حال پیگیری است که آخرین اخبار دریافتی از این حکایت دارد که ظاهرا در طرحی قرار بر این شده تا چند موسسه بزرگ و فعال در بازار پول به زودی ساماندهی شده و مسئولیت و تعهدات آنها به چند بانک محول شود. بر این اساس با اقدامات انجام شده، چند بانک مجاز و مورد تایید بانک مرکزی درآینده ای نزدیک مسئولیت امور مربوط به چند موسسه را بر عهده خواهند گرفت.

واگذاری امور موسسات به بانک‌ها اتفاق جدیدی در شبکه بانکی نیست و در دو سال گذشته موسسه غیرمجاز میزان بعد از انحلال به طور کامل به بانک صادرات واگذار شد و این بانک مسئولیت تعهدات و سپرده‌گذاران آن را بر عهده گرفت. در عین حال که در سال گذشته نیز بعد از ماجرایی که برای موسسه ثامن‌الحجج پیش آمد بانک مرکزی با انحلال این موسسه اجرای تعهدات آن را از کانال بانک پارسیان پیش برد.

 

مهدی

Italy

۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۲:۰۳:۰۸

خواهش میکنم مسئولین تکلیف موسسه ثامن رامشخص کنن (۱۱۶۰۵۲)

 

سپردهگذار

Russian Federation

۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۴:۲۷:۱۱

هر بانكي كه موسسه را در خود ادغام كند سپردههاي كلان از ان بانك خارج مي شود، چون ريسك بالا مي رود. (۱۱۶۰۸۳)

 

۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۵:۵۷:۰۷

مگه صادرات که میزان رو ادغام کرد چیزی براش پیش اومد؟؟!! (۱۱۶۱۰۸)

 

رضا

۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۲:۱۱:۵۳

هر کاری میکنید زودتر اعتماد مردم سلب شده . (۱۱۶۰۵۶)

 

رها

۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۲:۲۰:۱۱

چطوري بگيم ديگه بانك مركزي كاري نكنه بهتره . سوختيم به خاطر اين ساماندهي (۱۱۶۰۵۸)

 

۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۲:۲۲:۱۴

ما که از این ساماندهی ضربه اساسی خوردیم خدا نگذره از باعث و بانیش (۱۱۶۰۵۹)

 

سپره گذار ثامن

۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۲:۲۸:۳۳

اقايون محترم و مسئول در اخبار بانك وجدانا خسته نشديد از اين همه اخبار كذب شماها يا خوابيد يا خودتونو به خواب زديد . برادر عزيز من تورو به امام حسين يكم هم به فكر مردم بدبخت باشيد كه تو اين گرما و با اين شرايط گرونى و تورم هر روز جاهاى مختلف تجمع ميكنند تا حرفشون به گوش مسئولين برسه اما كجاس گوش شنوا؟من سپرده گذار ثامن الحجج هستم و بعد دوسال فقط به ٣٥ميليون از اصل پولم كه ٦٠٠ميليون تومنه رسيدم اونوقت شما به اين ميگين ساماندهى ؟فقط از علماى بانك مركزى سوال بفرماييد تا كى ميخوان اين خفت و خوارى رو به ما تحميل كنند ؟اميدوارم انعكاس دهيد. (۱۱۶۰۶۲)

 

مجید

۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۲:۳۷:۳۳

لطفا به فکر موسسه ثامن الائمه هم باشید آیا به شبکه شتاب وصل ميشه (۱۱۶۰۶۳)

 

سپرده گذار

۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۲:۵۳:۲۳

سلام. در صورت تصویب و اجرای این طرح نه تنها تغییری در نحوه و شکل پرداخت ها به وجود نخواهد آمد بلکه زمان تعیین تکلیف طولانی تر خواهد شد. (۱۱۶۰۶۷)

 

سپرده گذار ارمان

۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۳:۳۵:۴۱

بابا پس دیگه کی .بخدا نابود شدیم .چرا گذاشتید این موسسات بهمین راحتی بزرگ بشن? تمامش کنید بره .مردم رو از ناراحتی ونگرانی خلاص کنید (۱۱۶۰۷۳)

 

بی یار

United States

۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۴:۱۷:۱۹

مردم بدبخت چه گناهی کردن که باید تاوان پس بدهند . تکلیف ثامن الائمه را مشخص کنید همه عصبی و روانی شدند (۱۱۶۰۷۹)

 

۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۴:۲۶:۴۷

خواهش میکنم وضعیت موسسه ثامن الاعمه رو زودتر مشخص کنید این موسسه خیلی بزرگتر از دیگران هست (۱۱۶۰۸۲)

 

۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۵:۰۶:۲۶

اقدام خوبی بنظر می رسد. اینکار باید از سالها قبل صورت می گرفت. ملت چوب سوءمدیریت مدیران بانکی کشور خصوصا در دولتهای هشتم و نهم از زمان شکل گیری موسسات بدون حساب و کتاب را خورد!؟!
جالبه که اخباری از ورشکستگی، انحلال، بلاتکلیفی، تجمع مالباختگان را حتی در کشورهای آنگولا، میانمار، زیمباوه، ونزوئلا و . . . نمی بینید !!
با انحلال این موسسه و تفویض اجرای تعهدات موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج (ع) از سوی بانک پارسیان این امیدواری هست که هرچه سریعتر نسبت به تسویه حساب با سپرده گذاران و پرداخت سود حداقل ۳۰ درصدی با توجه به توقیف حسابها از دوسال پیش اقدام شود. (۱۱۶۰۹۲)

 

رضا

۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۶:۴۰:۲۳

اسم نبردن از بزرگترین موسسه ای که دچار مشکل است و دو سال در بلاتکلیفی به سر می بارد یعنی ثامن الحجج فقط پاک کردن صورت مساله است. (۱۱۶۱۱۶)

 

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال