نمایش نوار ابزار

حدود ۲۹۱۶ ایرانی در زندان‌های خارج از کشور به سر می‌برند

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷معاون امور کنسولی وزیر امور خارجه گفت: در حال حاضر نزدیک به ۲۹۱۶ ایرانی در زندان‌های خارج از کشور در حال گذراندن دوره محکومیت خود هستند.

به گزارش ایسنا، پناهی‌آذر معاون کنسولی وزیر امور خارجه صبح روز پنجشنبه در حاشیه بازگشت ۱۷ ملوان ایرانی _ که به دلیل ورود غیرقانونی به آب‌های سومالی از مهر ماه گذشته در زندان به سر می‌بردند _ افزود: همچنین در حال حاضر نزدیک به ۵۸۰۰ نفر خارجی در زندان‌های ایران به سر می‌برند که بیشتر این‌ها اتباع افغانستان هستند و جرم بیشتر آن‌ها تردد غیر مجاز یا انتقال مواد مخدر است.

وی همچنین تصریح کرد: بیشتر زندانی‌های ایرانی در خارج از کشور در زندان‌های ترکیه به سر می‌برند که جرم آن‌ها مواردی چون قاچاق انسان،‌ سرقت و یا حمل و نقل مواد مخدر است.

این مقام مسئول در وزارت خارجه در مورد آزادی ۱۷ ملوان ایرانی که امروز به کشور بازگشتند، تصریح کرد: یکی از وظایف وزارت امور خارجه وضعیت زندانیان ایرانی در خارج از کشور و کسانی که در خارج از ایران با مشکل روبرو می شوند و ما عموما مشکلات آن ها را به چند طریق پیگیری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با ۱۰ کشور موافقتنامه تبادل زندانی داریم و این موافقتنامه ها با همکاری قوه قضاییه در حال انجام است، ادامه داد: با برخی از کشورها نیز در جریان رایزنی ها و گفت و گوهایی که انجام می شود، به توافقاتی برای حل مشکل ایرانیان خارج از کشور دست پیدا می کنیم و برخی موضوعات دیگر را نیز از طرق دیگری پیگیری می کنیم که نمونه آن آزادی ۴ نفر ملوان ایرانی بودند که توسط دزدان دریایی ربوده شده بودند و با کمک سیستم های امنیتی توانستیم آن ها را آزاد کنیم.

وی با بیان این‌که «این ۱۷ ملوان ایرانی به دلیل ورود به آب های ساحلی منطقه پورتلند سومالی زندانی شده بودند ولی خوشبختانه با تلاش همکاران ما در سفارت ایران در کنیا و همچنین دیگر همکاران‌مان در تهران اکنون آزاد شده‌اند و امروز به کشور بازگشته‌اند»، تصریح کرد: این ملوانان بدون هیچ قید و شرطی آزاد شده اند و ما در اینجا لازم می دانیم از مقامات محلی پورتلند در سومالی نیز بخاطر همکاری هایی که کردند تشکر کنیم.

معاون کنسولی و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه هم‌چنین با بیان این‌که «این افراد آخرین گروه ایرانی هستند که در سومالی زندانی بودند و عمدتا علت مشکل آن‌ها ورود غیر مجاز به آب‌های آن منطقه است»، گفت: امیدواریم که دیگر شاهد این مسائل نباشیم، البته این موضوع مستلزم این است که شیلات و صاحبان لنج به ملوانان و ناخداهای لنج‌ها تاکید کنند که از ورود غیر مجاز به آب های این منطقه خودداری کنند و در این مورد دقت و هوشیاری لازم را داشته باشند.

وی با بیان این‌که «خوشبختانه این گروه به سلامت به ایران بازگشتند»، ادامه داد: گروه های قبلی که از سال ۹۴ در آنجا زندانی بودند، متاسفانه بعضا با مشکلاتی روبرو شدند و تعدادی از آن‌ها فوت کردند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود در جمع خبرنگاران با بیان این‌که «در سه ماه اول سال ۹۷، ۳۹۲ زندانی ایرانی به کشور بازگشته‌اند»، گفت: برخی از این افراد آزاد شده اند و برخی دیگر نیز برای ادامه محکومیت شان در زندان‌های ایران به داخل کشور منتقل شده‌اند.

پناهی آذر با اشاره به این‌که «این افراد در کشورهایی چون کویت، ارمنستان، عمان، پاکستان، ترکمنستان، امارات زندانی بوده‌اند»، تصریح کرد: همانطور که گفتم این ۳۹۲ نفر با همکاری سفارتخانه های ما در آن کشور و همکاران‌مان در تهران به داخل منتقل شده‌اند که تعدادی از آن‌ها آزاد شده‌اند و تعدادی نیز در داخل زندان‌های ایران در حال گذراندن باقی مانده دوران محکومیت‌شان هستند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در عراق در حال حاضر ایران زندانی دارد یا نه؟ اظهارکرد: در ایام نوروز تعدادی بخاطر این‌که با ویزای جعلی به آن کشور سفر کرده بودند بازداشت شدند ولی با تلاش های زیادی که در همان روزهای اول سال از طریق سفارتخانه ایران در عراق و کنسولگری های ایران در این کشور صورت گرفت و همچنین تلاش همکارانمان در کشور توانستیم آن‌ها را آزاد کنیم و آن‌ها به کشور بازگشتند و همانطور که اشاره شد، این مشکل برای این افراد بخاطر سفر با ویزای جعلی بود.

وی همچنین با بیان این‌که «برخی از موضوعات که در کشور ما جرم محسوب نمی‌شود یا جرم آن سنگین نیست ولی در برخی از کشورها برای آن جرم سنگین در نظر گرفته می‌شود»، اظهارکرد: در این ارتباط لازم است که رسانه ها مردم را با قوانین و مقررات دیگر کشورها آشنا کنند تا هموطنان بخاطر عدم آگاهی دچار مشکل و گرفتاری در خارج از کشور نشوند.

انتهای پیام

منبع خبر

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال