نمایش نوار ابزار

جهش بلند ایران در تولید ماشین آلات صنعت برق

چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶


به گزارش برق نیوز،  امیر عباس اختراعی در برنامه «کالای ایرانی» گفت: جمهوری اسلامی از ۳۰ تا ۳۵ سال پیش توانمندی‌های بالایی در تولید ماشین آلات عمومی و تجهیزات نیروگاهی دوار و ثابت داشته و هم اکنون نیز در تولید ماشین آلات بسیار پیچیده مانند توربو کمپرسور‌ها و سایر تجهیزات صنعت برق بسیار نقش آفرین است.

وی اظهارداشت: در حال حاضر پیمانکاران عمومی (مجموعه‌های بزرگ ساخت نیروگاهی کلیدگردان) در کشور نه تنها دربازار تولید برق و احداث نیروگاه برای ایران بلکه در کشورهای منطقه نیز فعالیت خوبی دارند و با شرکت‌های معتبر بین المللی رقابت می‌کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران گفت: در شرایط حاضر بخش عمده‌ای از پروژه‌های نیروگاه سازی عراق با دستان توانمند متخصصان ایرانی در حال انجام است.

وی با اشاره به بحث انرژی‌های تجدید پذیر افزود: با توجه به رویکرد شایسته‌تر به بحث نوگرایی، شرکت‌های دانش بنیان و تکنولوژی‌های مدرن‌تر، خوشبختانه اقبال خیلی خوبی در صنعت ساخت نسبت به انرژی‌های نو شده است.

اختراعی با بیان اینکه متاسفانه در بازار کار کشور رویکرد مناسبی نسبت به انرژی‌های نو وجود ندارد، اظهار داشت: ایران به لحاظ منابع انرژی‌های تجدید پذیر مانند باد، آفتاب و … بسیار غنی است.
وی گفت: دنیا امروز از انرژی‌های پاک مانند باد، خورشید، زمین گرمایی، زیست توده و … بصورت فراگیری در حال بهره برداری است.

عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران افزود: محدود بودن منابع انرژی فسیلی و مشکلات ناشی از انتشارات گازهای گلخانه‌ای توجه بیش از پیش به انرژی‌های تجدیدپذیر را بر همگان روشن و ضروری کرده است.

وی بیان داشت: با توجه به برخورداری از پتانسیل مطلوب و مناسب انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور توسعه منطقی این منابع ارزشمند و خدادادی بسیار ضروری به نظر می‌رسد چرا که از این طریق می‌توان در جهت اهداف توسعه پایدار نیز گام برداشت.

اختراعی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بدبختانه در ایران به رغم برخورداری از مزیت بالای نور خورشید کمتر از این منبع لایزال الهی در مسیر رشد و توسعه کشور به خدمت گرفته می‌شود.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: میهن اسلامی به لحاظ توسعه نیروگاه‌های بادی از مزیت‌های بی بدیلی برخوردار است.لینک منبع

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال