نمایش نوار ابزار

جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه دز مطالبه سمن ها از آبفاست

پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷


به گزارش ایرنا هدی نیکوراد عضو انجمن سفیران بانک زمین عصر چهارشنبه در آئین آغاز طرح های آب و فاضلاب در دزفول با حضور مدیر عامل شرکت آبفا خوزستان افزود: رودخانه دز رگ حیات اقتصاد،کشاورزی و توسعه شهرستان دزفول و منطقه است .
وی از شرکت آب وفاضلاب خوزستان خواست در راستای جلوگیری از آلودگی آب دز به ویژه ورود فاضلاب مناطق زیباشهر و یگان های نظامی دزفول همچنین منطقه چم گلک اندیمشک همچنین احداث تصفیه خانه فاضلاب در این مناطق اقدام کند.
این فعال محیط زیست همچنین از فرمانداری دزفول بابت تشکیل کارگروه حفاظت کیفی رودخانه دز تقدیر کرد.
به گزارش ایرنا مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان نیز در این رابطه گفت:برای شبکه فاضلاب زیباشهر دزفول پروژه ای با ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار تعریف شده که شامل احداث یک تصفیه خانه فاضلاب خواهد بود .
صادق حقیقی پور افزود: این تصفیه خانه یکی از پیشرفته ترین تصفیه خانه ها خواهد بود که با اجرای آن از ورود فاضلاب خام به رودخانه به صورت گسترده جلوگیری خواهد کرد.
مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان خوزستان همچنین از آغاز اجرای طرح دفع و جمع آوری فاضلاب کوی طالقانی و مدرس در دزفول خبر داد و افزود:امروز طرح اجرای سامانه جمع آوری و دفع فاضلاب ۲ منطقه دزفول با ۲ ایستگاه پمپاژ با ۳۵۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در دست پیگیری و اجراست.
وی با بیان اینکه این طرح بزودی آغاز بکار خواهد کرد گفت:از سال ۷۱ تا ۹۵ حدود ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار در شهر دزفول در بخش های آب وفاضلاب هزینه شده است این در حالی است که در سال ۹۶-۹۷ به تنهایی بیش از یک هزار میلیارد ریال اعتبار در دزفول هزینه شده است .
وی افزود:۷۶۰ کیلومتر شبکه توزیع آب در شهر دزفول وجود دارد که شبکه ای پیچیده است و عمر بالا و قدمت بالایی دارد.
مدیر عامل شرکت آب وفاضلاب استان خوزستان اضافه کرد:از سال ۷۱ تا ۹۵،کمتر از ۱۴۶ کیلومتر از شبکه فاضلاب دزفول اصلاح شده بود که میانگین آن اصلاح ۶ کیلومتر شبکه در سال است در حالی که در سال ۹۶- ۹۷ رقمی معادل ۳۷ کیلومتر از شبکه آب دزفول اصلاح شده است.
حقیقی پور ادامه داد:طرح اصلاح شبکه آب تیپ ۲۹۲ زرهی دزفول از بهمن ماه پارسال آغاز شده که اکنون با ۶۲ درصد پیشرفت در حال اجراست و تاکنون ۱۱ کیلومتر آن اجرا شده است و تنها یک کیلومتر دیگر باقی مانده است.
وی گفت:اصلاح شبکه توزیع آب و انتقال آب شرب به پایگاه چهارم شکاری دزفول نیز از اسفندماه پارسال آغاز شده و اکنون ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد ضمن اینکه اجرای شبکه اصلی تامین آب شهر شمس آباد و روستای انجیرک دزفول نیز که شامل ۹ کیلومتر است آغاز شد.
وی افزود:حدود ۱۰ هزار کیلومتر شبکه توزیع آب در سطح شهرهای خوزستان وجود دارد که حدود ۶ هزار کیلومتر آن فرسوده است و دارای هدررفت و افت فشار است که باید اصلاح شود.
حقیقی پور افزود:در شهرستان دزفول ۶۵۰ شبکه فاضلاب دوجود دارد که حدود ۸۰ کیلومتر آن لوله های بزرگ است و برنامه داریم در مدت سه سال آینده ۶۰ درصد شبکه فاضلاب شهر دزفول را اجرا کنیم که در این خصوص همکاری دیگر مسئولان موردنیاز است .
وی بیان داشت:قبول داریم اجرای طرح های فاضلاب موجب آزار شهروندان می شود ولی با توجه به اینکه بیش از ۱۰۰ بیماری ناشی از آب وفاضلاب به انسان منتقل می شود فراهم شدن زیرساخت های فاضلاب و آب پیشگیری از بروز بیماری هاست و ارتباط مستقیمی با بهداشت و درمان دارد.
وی اظهار داشت:خطوط انتقال آب از ناحیه ۲ و ۳ دزفول به شهر سیاه منصور با حدود ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار در حال انجام است که مشکلات زیادی را برطرف خواهد کرد .
۷۲۷۸/۶۰۶۸

انتهای پیام /*لینک منبع

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال