نمایش نوار ابزار

توسعه صنایع تبدیلی بر اساس نیاز بازار دنبال شود

دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

 

به گزارش ایرنا محمد صادق حمیدیان، عصر دوشنبه در شورای کشاورزی استان فارس در شیراز افزود: امروز در این استان در برخی زمینه ها از جمله آب با محدودیت هایی مواجه هستیم از این رو تصمیم گیری در حوزه رشد و توسعه صنایع تبدیلی باید با در نظر گرفتن این محدودیت ها دنبال شود.
وی ادامه داد: در کنار توجه به آب، باید تقاضای بازار را نیز در نظر بگیریم که آیا تقاضای موجود با قیمت تمام شده تولید همخوانی دارد و به اصطلاح مقرون به صرفه هست یا نه؟
حمیدیان، با اشاره به مباحث مطرح شده در مورد راه اندازی واحدهای کوچک (با سرمایه گذاری ۶۰ یا ۱۰۰ میلیون تومانی) بیان کرد: چنین واحدهایی فاقد فناوری، صرفه اقتصادی و قدرت رقابت در بازار هستند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز ادامه داد: امروز صنایع بزرگ استان با ظرفیت ۳۰ یا ۴۰ درصد فعالیت می کنند و در چرخه تولید اقتصادی و سودآوری قرار ندارند، بنابراین اگر قرار است تصمیمی برای راه اندازی واحدهای تولیدی گرفته شود این کار باید در جایی که یا مزیت وجود دارد و یا می توانیم مزیت خلق کنیم، انجام شود.
وی گفت: امروز در برخی بخش ها، تقاضای دریافت تسهیلات برای راه اندازی واحدهایی وجود دارد که واحدهای ساخته شده آن تعطیل شده و فعالیت آنها توجیه اقتصادی ندارد.
حمیدیان، با اشاره به وجود یک حکمرانی نامطلوب در عرصه صنایع تبدیلی در استان فارس هم گفت: امروز هم سازمان جهاد کشاورزی و هم سازمان صنعت، معدن و تجارت هر ۲ با تدوین راهبردهای خاص خودشان وارد این بحث شده اند و هر ۲ خود را متولی این امر می دانند.
وی گفت: هرچند استدلال های هر ۲ مجموعه هم قابل قبول است اما آینده استان با توجه به محدویت هایی که هست ایجاب می کند که یک راهبرد واحد برای این دو مجموعه دیده شود و هر ۲ سازمان یاد شده از آن تبعیت کنند.


لینک منبع

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال