نمایش نوار ابزار

توافقنامه پاریس برای کاهش نرخ رشد انتشار گازهای گلخانه ای است

شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، ساناز جعفرزاده رئیس اداره محیط زیست، ایمنی و بهداشت (HSE) شرکت برق حرارتی ضمن بیان این خبر افزود: الزام موجود در موافقتنامه پاریس بدین معناست که اگر هیچگونه اقدامی در راستای بهینه سازی، ارتقای راندمان و کاهش انتشارات گازهای گلخانه ای در کشور صورت نپذیرد، پیش بینی میزان انتشار گازهای گلخانه ای به یک حد مشخصی می رسد که بر اساس این تعهد تا پایان سال ۲۰۳۰ ( ۱۲ سال بعد ) از میزان رشد تولید گازهای گلخانه ای باید به میزان ۴ درصد بر اساس سال مبنا (۲۰۱۰ ) و سناریوی BAU(Business As Usual)کاسته شود.

 وی تصریح کرد: این ۴ درصد به صورت غیر مشروط بوده و ۸ درصد دیگر ( تا سقف ۱۲ درصد ) به صورت مشروط، با دریافت کمک از کشورهای توسعه یافته و بهره مندی از صندوق‌های بین المللی قابل افزایش است.

جعفرزاده خاطر نشان کرد: طبق این موافقتنامه از میزان انتشار گازهای گلخانه ای در حال حاضر کم نخواهد شد، بلکه در آینده آن هم با توجه به ملاحظاتی نرخ رشد ماکزیمم انتشار گازهای گلخانه ای به میزان ۴ درصد کاسته خواهد شد.

وی افزود: اگر ۲۳ نیروگاه سیکل ترکیبی که در حاضر در دست احداث‌اند، وارد مدار شوند، معدل راندمان را به سطحی می رسانند که وزارت نیرو و صنعت برق قادر خواهد بود به تنهایی این ۴ درصد را محقق کند.

رئیس اداره محیط زیست، ایمنی و بهداشت شرکت برق حرارتی تصریح کرد: در حال حاضر ضریب انتشار گازهای گلخانه ای شبکه برق کشور، ۷۵۰ گرم به ازاء هر کیلو وات ساعت انرژی تولیدی می باشد که این رقم با بهره گیری از تکنولوژیهای جدید به زیر ۴۰۰ گرم به ازاء هر کیلو وات ساعت خواهد رسید و باعث کاهش نزدیک به ۵۰ درصد ضریب انتشار گازهای گلخانه ای در شبکه برق کشور خواهد شد.

جعفرزاده اضافه کرد: از زمان پیوستن ایران در سال ۱۳۸۴ به کنوانسیون استکهلم درباره مدیریت و امحاء ترکیبات آلی پایدار از جمله روغنهای حاویPCBS، حدود ۵۲ درصد از روغن های آلوده بهPCBs در حوزه نیروگاهی مدیریت شده و پیش بینی می شود این مقدار تا پایان سال به ۶۰ درصد ارتقاء یابد.

وی درباره سیستم پایش آنلاین که طبق برنامه پنجم توسعه نصب آن در کلیه واحدهای صنعتی الزامی شده است، خاطر نشان کرد: این سیستم‌ها در نیروگاه‌های بالای ۱۰۰ مگاوات در قسمت خروجی دود و پساب نصب شده و از ابتدای سال ۱۳۹۵ تعداد نیروگاه‌های تحت پوشش از رقم ۷ به ۲۹ افزایش داشته است.لینک منبع

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال