نمایش نوار ابزار

تهران ميزبان اجلاس شوراي حكام مركز توسعه مديريت بلاياي آسيا و اقيانوسيه

سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶آيين افتتاح مركز آسيا و اقيانوسيه براي توسعه مديريت اطلاعات بلايا (APDIM) روزهاي دهم و يازدهم بهمن ماه سال جاري با حضور مقامات و  نمايندگان كشورهاي عضو اسكاپ در تهران برگزار مي شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از مركز اطلاع‌رساني، روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، همزمان با افتتاح مركز اپديم كه به عنوان يكي از مراكز منطقه‌اي سازمان ملل متحد فعاليت خواهد كرد،  موافقتنامه اداري مالي آن با حضور رييس سازمان برنامه و بودجه و خانم شمشاد اختر معاون دبير كل سازمان ملل متحد و دبير اجرايي اسكاپ امضا خواهد شد.

همچنين دومين نشست شوراي حكام اپديم، نشست منطقه اي درباره مديريت اطلاعات براي كاهش و تاب آوري در برابر خطرات بلايا،نشست مشورتي همكاري هاي منطقه‌اي براي مقابله با گرد و غبار درمنطقه آسيا و اقيانوسيه، در محل هتل اسپيناس پلاس تهران برگزار مي‌شود.

در اين نشست دو روزه كه ۴۰ نفر از نمايندگان كشورهاي عضو كميسيون اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل متحد براي منطقه آسيا و اقيانوسيه (اسكاپ) در آن حضور خواهند داشت، شركت كنندگان به بحث و تبادل نظر در خصوص بلاياي طبيعي منطقه از جمله زلزله گرد و غبار، سيل و روشهاي مقابله با آنهاخواهند پرداخت.

گفت‌وگو و تسهيم دانش حاصل از برگزاري  دوره هاي آموزشي كاهش مخاطرات بلاياي تهران و پروژه آزمايشي ريزپهنه بندي لرزه‌اي بوتان و بم نيز از جمله بخشهاي جنبي اين رويداد دو روزه خواهد بود.

تأسيس مركز منطقه‌اي اپديم در تهران در شصت و هفتمين اجلاس اسكاپ در سال ۲۰۱۱ با اجماع كشورهاي عضو اسكاپ طي قطعنامه ۴/۶۷  تصويب شد و در سال ۲۰۱۵ طي قطعنامه۱۱/۷۱ برنامه راهبردي، اساسنامه آن مورد تصويب قرار گرفت.

مركز اپديم با محوريت اهداف بشر دوستانه جمهوري اسلامي ايران و  با تلاش‌‌هاي پيگيرانه سازمان برنامه و بودجه كشور و همكاري وزارت امور خارجه، سازمان مديريت بحران كشور، سازمان نقشه‌برداري و مركز تحقيقات راه،مسكن و شهرسازي در همكاري با اسكاپ و با هدف جذب كمك‌هاي فني و بهره‌مندي از امكانات سازمان‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي ايجاد اعتمادسازي و معرفي توانمندي‌هاي كشور و تعامل با كشورهاي منطقه ايجاد شده است.

كاهش تلفات، خسارات و آثار منفي بلاياي طبيعي از طريق تقويت مديريت اطلاعات حوادث و بلايا در آسيا و اقيانوسيه، تقويت تواناييها و ظرفيت‌هاي فني و سازماني كشورها و سازمان‌هاي منطقه‌اي در زمينه مديريت اطلاعات بلايا و كاهش خطرپذيري بلايا و اجراي چارچوب توافق سنداي در خصوص افزايش  مقاومت‌پذيري در برابر بلاياي طبيعي و كمك به تقويت همكاري‌ها و هماهنگي‌هاي منطقه‌اي ميان كشورها و سازمان‌هاي منطقه‌اي در زمينه مديريت اطلاعات بلايا در راستاي توسعه اقتصادي و اجتماعي كشورها و دستيابي به اهداف توسعه هزاره از جمله اهداف مركز اپديم خواهد بود.لینک منبع

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال