نمایش نوار ابزار

اختیارات لازم باید به مدیران بانکهای استان داده شود

یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ استاندار کرمانشاه روز یکشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با حضور معاون اقتصادی وزیر کشور از او خواست ۲ مشکل اصلی این استان در حوزه اقتصادی را به وزارتخانه ها اعلام کند تا موانع بر سر راه بهبود وضعیت اقتصادی استان برطرف شود.
هوشنگ بازوند ابتدا از اینکه وزارتخانه ها بدون هماهنگی با استان ها پروژه های اقتصاد مقاومتی را تعریف و تصویب می کنند، انتقاد کرد و گفت: وزارتخانه ها نظر استان ها را برای این پروژه ها لحاظ نمی کنند و هر پروژه ای که منابع مالی داشته باشد را در لیست قرار می دهند.
وی اظهار داشت: اگر پروژه ای مشکل نداشته باشد و منبع مالی هم داشته باشد وزارتخانه ها آن را در لیست پروژه های اقتصادی مقاومتی می گنجاند در حالیکه شاید در استان ها پروژه های مهمتری وجود داشته باشد.
وی با تاکید بر هماهنگی وزارتخانه ها با استان ها، گفت: ما در استان بهتر تشخیص می دهیم که چه پروژه ای در لیست اقتصاد مقاومتی قرار گیرد.
نماینده عالی دولت در استان کرمانشاه موضوع دیگری را نیز یادآوری کرد و گفت: تعداد زیادی پروژه در استان داریم که به تملک بانک ها درآمده است و مدیران بانک های استان نیز در این ارتباط هیچ اختیاری ندارند.
بازوند از اینکه در مرکز برای این پروژه ها به راحتی تصمیم گیری و تملک می شود، انتقاد کرد و افزود: مسئولان بانک ها در تهران مشکلات استان کرمانشاه را نمی دانند و به راحتی تصمیم گیری می کنند.
وی با تاکید بر اینکه به مدیران بانک های استان برای تصمیم گیری در این ارتباط باید اختیار داده شود، گفت: با این روال کنونی هیچ ظرفیت راکدی در استان احیا نمی شود.

** تدوین برنامه توسعه استان با محوریت اقتصاد مقاومتی
رئیس سازمان برنامه و بودجه کرمانشاه استان کرمانشاه نیز در این جلسه به ۱۲۳ پروژه استانی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: برای اجرای این تعداد پروژه ، چهار هزار و ۸۵۶ میلیارد تومان اعتبار و سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده است.
طهمورث الیاسی بختیاری ، میزان اشتغالی که از محل این تعداد پروژه پیش بینی شده را ۲۰ هزار شغل اعلام کرد.
او همچنین به تدوین برنامه توسعه استان با رویکرد اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: این برنامه سه سال به تفکیک شهرستان تهیه و تدوین شده است.
وی مرزهای اقتصادی را یکی از ظرفیت های بسیار خوب استان ذکر کرد و گفت: ۵۰ درصد صادرات کشورمان به عراق از طریق مرزهای کرمانشاه انجام می شود.
او میزان صادرات استان در سال گذشته را بیش از ۲ میلیارد دلار ذکر کرد و گفت: از استان به ۴۱ کشور صادرات انجام شده است.
او همچنین به جذب ۵۲۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری داخلی در سال ۹۶ در استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه میزان جذب سرمایه گذاری خارجی در استان در سال گذشته صفر بوده است و در این حوزه وضعیت مطلوب نیست.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.
در این استان ۲ مرز رسمی و سه بازارچه مرزی فعال است.
نرخ بیکاری در این استان در سال ۹۶ با ۱۷۳ هزار نفر جویای کار ۲۱٫۶ درصد ثبت شده است.
۳۰۳۳/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

منبع خبر

۱۵ July 2018 | 7:52 pm

مطالب مشابه
دیدگاه هاارسال